Czujniki przepływu / Przepływomierze (2023)

Asortyment produktów: Natężenie przepływu cieczy

Czujniki przepływu / Przepływomierze (1)

Zaciskowy czujnik przepływu Seria FD-H

Zaciskowy czujnik przepływu serii FD-H można łatwo zainstalować bez żadnych modyfikacji rury, po prostu mocując ją na zewnątrz rury, rurki lub węża. Ta seria zapewnia stabilny pomiar natężenia przepływu niezależnie od rury lub cieczy. Oprócz rur metalowych i z twardego tworzywa sztucznego, można również podpierać węże (w tym węże wysokociśnieniowe). Ten produkt może nie tylko mierzyć natężenia przepływu różnych cieczy, takich jak woda, woda dejonizowana, olej, chemikalia i chłodziwa, ale może również tolerować pęcherzyki, wysokie temperatury i bardzo lepkie ciecze. Podłączenie czujnika stężenia i czujnika temperatury pozwala na scentralizowane zarządzanie wieloma parametrami, pomagając poprawić jakość produktu i obniżyć koszty.

KatalogiCena

Cechy

Niezliczone możliwości doskonalenia procesów/maszyn
Obsługuje każdą rurę, rodzaj cieczy i stan cieczy

Zaciskowe czujniki przepływu KEYENCE wykonują wykrywanie z zewnątrz rury w wielu różnych zastosowaniach. Teraz możliwe jest monitorowanie cieczy z bąbelkami, wysokimi temperaturami i dużą lepkością.

Niezrównane funkcje

Odłączany wyświetlacz umożliwia zdalne monitorowanie, a także wyraźne wyświetlanie aktualnych wartości, wykresów w czasie rzeczywistym, danych historycznych i innych. Uniwersalną łączność uzyskuje się dzięki wyborowi wyjść sterujących, wyjść analogowych i IO-Link. Dodatkowe funkcje obejmują wysokie wskaźniki środowiskowe (IP65 i IP67), wbudowaną funkcję diagnostyczną oraz dokładność 3% R.D.

Czujniki przepływu / Przepływomierze (2)

Wyjdź poza wykrywanie przepływu, aby zrozumieć pełny system

Podłączenie innych czujników do serii FD-H umożliwia ciągłe rejestrowanie i zarządzanie wieloma parametrami, w tym natężeniem przepływu cieczy, stężeniem i temperaturą.

Czujniki przepływu / Przepływomierze (3)

Zaciskowy czujnik przepływu Seria FD-Q

Kompatybilny z rurami wykonanymi z różnych materiałów i cieczy, zaciskany czujnik przepływu serii FD-Q może wykrywać natężenie przepływu cieczy bez konieczności modyfikacji rur. To urządzenie umożliwia wykrywanie szerokiej gamy cieczy, w tym wody (i czystej wody), oleju i chemikaliów. Wykrywanie jest możliwe zarówno na rurach metalowych, jak i żywicznych o średnicy do 2 cali. W przeciwieństwie do konwencjonalnych czujników, instalacja i obsługa są również łatwe w przypadku rur wysokociśnieniowych. ryzyko utraty ciśnienia lub zwiększonej konserwacji.Dodatkowo duży wskaźnik dostarcza informacji o stanie w czasie rzeczywistym.

KatalogiCena

Cechy

Czujniki przepływu / Przepływomierze (4)

Montaż i integracja
 • Zamontuj w 60 sekund bez żadnych modyfikacji rur
 • Zaciski na zewnątrz rury za pomocą 6 standardowych śrub
 • Zainstaluj czujnik przepływu bez wyłączania maszyny

Czujniki przepływu / Przepływomierze (5)

Ciecze i Rury
 • Wykrywa praktycznie każdy rodzaj cieczy, w tym:
  Woda, oleje, chemikalia, produkty konsumpcyjne itp.
 • Wykrywanie jest możliwe zarówno przez rury metalowe, jak i żywiczne
 • Kompatybilne rozmiary rur obejmują1/4"-2"
(Video) Jak działa czujnik przepływu powietrza? (animacja 3D)

Czujniki przepływu / Przepływomierze (6)

Zaciskowy mikroczujnik przepływu Seria FD-X

Zaciskowy mikroczujnik przepływu serii FD-X ma rozdzielczość natężenia przepływu 0,1 ml/min (oraz rozdzielczość dawki 0,001 ml). Urządzenie nie ma kontaktu z cieczą, co zapobiega problemom takim jak utrata ciśnienia i zatykanie. Bezkontaktowa konstrukcja oznacza również, że na urządzenie nie mają wpływu właściwości cieczy (np. lepkość). Dzięki serii FD-X możliwe jest nawet powlekanie/wypełnianie smarem, klejami, topnikami, uszczelniaczami, chemikaliami i innymi płynami. Konstrukcja zapobiega również spadkom ciśnienia, umożliwiając pomiar natężenia przepływu bez negatywnego wpływu na warunki sprzętu, takie jak funkcje natryskiwania i opryskiwania. Ponadto ta technologia zaciskania oznacza, że ​​nie jest wymagane cięcie ani modyfikacja rur.

KatalogiCena

Cechy

Korzystaj wszędzie
 • Wykrywaj natężenia przepływu tak niskie, jak 0,1 ml/min lub dawki tak niskie, jak 0,001 ml
 • Można monitorować dowolne natężenie przepływu cieczy, w tym:
  Lepkie smary, chemikalia i płyny sanitarne
 • Kompatybilny z rurami metalowymi i żywicznymi z0,12" - 0,5"

Czujniki przepływu / Przepływomierze (7)

Zerowy wpływ na proces
 • Wystarczy przymocować czujnik przepływu do dowolnej rury lub rurki
 • Całkowicie nieinwazyjne
 • Brak przestojów maszyny i ryzyka zatkania, utraty ciśnienia lub zanieczyszczenia

Czujniki przepływu / Przepływomierze (8)

Czujniki przepływu / Przepływomierze (9)

Przepływomierz cęgowy Seria FD-R

Przepływomierz cęgowy KEYENCE serii FD-R jest przeznaczony do rur o średnicy do 8 cali. Instalacja jest łatwa i wymaga tylko śrubokręta. Urządzenie można zamontować na różnych materiałach, w tym na stali nierdzewnej, żelazie, miedzi, PCV i Monitorowanie zarówno przepływu, jak i temperatury jest możliwe dla szerokiej gamy cieczy — od wody (w tym czystej wody) po oleje, chemikalia i ciecze pod wysokim ciśnieniem — w temperaturach od -4°F do +248°F. nie wchodzą w kontakt z cieczą, więc nie ma ryzyka korozji lub degradacji spowodowanej cieczą, co skraca czas i koszty konserwacji.Wytrzymała metalowa konstrukcja zawiera czytelną lampkę kontrolną, a dane mogą być zapisywane bezpośrednio na urządzeniu Stopień ochrony IP69K i zgodność z NEMA4X sprawiają, że ten czujnik jest zarówno wysoce niezawodny, jak i wygodny do użytku wewnątrz i na zewnątrz.

KatalogiCena

Cechy

Czujniki przepływu / Przepływomierze (10)

Montaż i integracja
 • Zacisk na zewnątrz rury
 • Brak modyfikacji rur
 • Brak przestojów
 • Łatwo zabezpiecz za pomocą 4 lub 6 śrub
 • Wspornik zapewnia prawidłowy montaż przez każdego

Czujniki przepływu / Przepływomierze (11)

Wszechstronność w każdej sytuacji
 • Monitoruj wodę, wodę dejonizowaną, oleje, chemikalia, produkty itp.
 • Zamontuj na stali nierdzewnej, żelazie, miedzi, pcv, żywicy itp.
 • Precyzyjne monitorowanie z dokładnością ±2,0% RD
 • Zintegrowane monitorowanie temperatury
 • Kompatybilność AC/DC
(Video) Przepływomierze ultradźwiękowe-zasada działania, zalety, zastosowanie

Czujniki przepływu / Przepływomierze (12)

Elektromagnetyczne czujniki przepływu z elektrodą niezwilżaną Seria FD-M

Elektromagnetyczny czujnik przepływu FD-MSeries z niezwilżoną elektrodą jest pierwszym czujnikiem przepływu automatyki fabrycznej, który przyjmuje swobodną strukturę. W przeciwieństwie do elementów pływających i urządzeń z kołem łopatkowym, swobodnie przepływająca struktura serii FD-MS nie zawiera ruchomych części ani przeszkód w rurze przepływowej, co znacznie zmniejsza ryzyko zatkania. Brak ruchomych części sprawia, że ​​czujnik nie ulega mechanicznemu zużyciu, co zapewnia długą żywotność. Nie ma również praktycznie żadnych strat ciśnienia w rurze, więc pompa zużywa jeszcze mniej energii. W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów elektromagnetycznych, to urządzenie wykrywa ciecz z zewnątrz rury, dzięki czemu jest wysoce odporne na osady izolacyjne wewnątrz rury, jednocześnie minimalizując konieczność konserwacji. Dostępne są dwa typy czujników: jeden z oddzielnym wzmacniaczem, który umożliwia monitorowanie natężenia przepływu za pomocą diod LED na głowicy czujnika, oraz jeden ze zintegrowanym wzmacniaczem i dwurzędowym wyświetlaczem cyfrowym ułatwiającym konfigurację.

KatalogiCena

Cechy

Czujniki przepływu / Przepływomierze (13)

Brak przeszkód

Seria FD-M pozostawia w tyle konwencjonalną technologię wykrywania przepływu, w której koła łopatkowe lub inne przeszkody mogą powodować zatykanie lub nieprawidłowe monitorowanie. FD-M nie ma ruchomych części, co pozwala na swobodny przepływ cieczy podczas monitorowania.

Czujniki przepływu / Przepływomierze (14)

Wszechstronność

FD-M jest powszechnie stosowany w wielu gałęziach przemysłu, takich jak szlifowanie, formowanie wtryskowe i spawanie. Jest bardziej tolerancyjny niż konwencjonalne czujniki na zmiany temperatury i rodzaju płynu. Dodatkowo możliwości analogowe FD-M poszerzają zakres możliwych zastosowań.

Asortyment produktów: Natężenie przepływu gazu

Czujniki przepływu / Przepływomierze (15)

Zaciskowy miernik przepływu gazu Seria FD-G

Zaciskowy miernik przepływu gazu FD-GSeries można łatwo zainstalować z zewnątrz rury za pomocą tylko śrubokręta. Konstrukcja zaciskowa znacznie zmniejsza koszty instalacji, eliminując potrzebę modyfikacji rur. Wykrywanie przepływu spoza rury eliminuje ryzyko ograniczenia lub zablokowania przepływu gazu. Eliminuje również ryzyko wycieku z nowych złączek. Urządzenie jest kompatybilne z rurami ze stali nierdzewnej i żelaza od 3/4" do 8" i może mierzyć sprężone powietrze, azot i inne gazy. Pomiar o wysokiej dokładności, w połączeniu z minimalną czułością 0,018 CFM, może być wykorzystany zarówno do dużych przepływów, jak i niewiarygodnie małych wycieków. Wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości może jednocześnie pokazywać zarówno całkowite natężenie przepływu, jak i bieżące natężenie przepływu dla ustawionego okresu. Uwzględniono również niezbędne funkcje do zarządzania powietrzem, takie jak automatyczny pomiar objętości wycieku i przeliczanie walut.

KatalogiCena

Cechy

Zoptymalizuj zużycie sprężonego powietrza
 • Określ linię bazową zużycia powietrza w swoim obiekcie
 • Monitoruj określone punkty zrzutu maszyny lub rury odgałęzione
 • Identyfikuj działania oszczędzające koszty, takie jak wymiana zaworów, optymalizacja okresu ładowania sprężarki lub łatanie nieszczelności

Czujniki przepływu / Przepływomierze (16)

(Video) Wymiana czujnika przepływu powietrza, brak przepływomierza-Opel Zafira B 1.8

Prosta instalacja za pomocą zacisku
 • Zamontuj w ciągu kilku minut bez specjalnych narzędzi i wiedzy
 • Całkowicie nieinwazyjna konstrukcja przepływomierza oznacza brak dodatkowych punktów wycieku
 • Kompatybilne rozmiary rur obejmują0,75"-8"

Czujniki przepływu / Przepływomierze (17)

Przepływomierze, znane również jako czujniki przepływu, służą do pomiaru natężenia przepływu cieczy lub gazu. Istnieje wiele różnych typów przepływomierzy, w tym przepływomierze ultradźwiękowe, elektromagnetyczne, wirowe Karmana, z kołem łopatkowym, z elementem pływającym, termiczne i różnicowe. Przepływomierze, które nie wymagają żadnych ruchomych części stykających się z cieczą docelową, są szczególnie skuteczne w unikaniu potencjalnych problemów. Na przykład mierniki ultradźwiękowe — znane również jako systemy zaciskowe — mogą być instalowane z zewnątrz rury w celu wykonywania pomiarów całkowicie bez zwilżania, co zapobiega wszelkiemu ryzyku niekorzystnego wpływu na ciecz i eliminuje potrzebę prac związanych z instalacją rur. Mierniki elektromagnetyczne wykrywają przepływ za pomocą siły elektromotorycznej wytwarzanej przez indukcję elektromagnetyczną. Modele wykorzystujące elektrodę poza wylotem wody są najbardziej skuteczne. Przepływomierze wykorzystujące metodę Coriolisa mierzą siłę wsteczną wytwarzaną przez przepływ cieczy przez oscylującą rurę w kształcie litery U. Alternatywnie, mierniki termiczne mierzą natężenie przepływu, obserwując ilość ciepła usuwanego przez ciecz z elementu grzejnego.

Zalety czujników przepływu / przepływomierzy

Wytwarzanie produktów może obejmować szeroką gamę płynów. Aby zapewnić kontrolę jakości, płyn jest monitorowany za pomocą przepływomierza, a następnie odpowiednio zarządzany/analizowany w celu poprawy lub ustabilizowania jakości produktu. Zrozumienie różnych typówprzepływomierzeodgrywa ważną rolę w wykonywaniu wystarczającej kontroli płynów i analizy.

Wykorzystanie przepływomierza do zarządzania przepływem cieczy umożliwia gromadzenie danych na potrzeby alarmów, diagnostyki i analiz. Pozwala również na zarządzanie minimalnymi natężeniami przepływu, takimi jak rozładowanie urządzeń i objętości oprysku, oraz zarządzanie dostawami powietrza, azotu lub argonu w oparciu o chwilowe i całkowite natężenia przepływu. Przepływomierze wyposażone w wyjście analogowe mogą elastycznie reagować na potrzeby sterowania i zarządzania poprzez przesyłanie wyjścia alarmowego oraz danych diagnostycznych/analizujących do PLC lub komputera PC. Przepływomierze zaciskowe, które wykorzystują metody niezwilżane, które nie wpływają niekorzystnie na ciecz, są również w stanie mierzyć bardzo małe natężenia przepływu przy dużych prędkościach. Jest to często konieczne do kontrolowania ilości nakładanego środka antyadhezyjnego, alkoholu dezynfekującego i topnika. Czujniki przepływu masowego nie są łatwo podatne na wpływ temperatury lub ciśnienia, dzięki czemu nadają się do zarządzania gazami.

Sterowanie przepływem za pomocą przepływomierza umożliwia zarówno konserwację zapobiegawczą, jak i doskonałą ochronę urządzenia, na przykład w przypadku określenia optymalnego zakresu temperatur lub konieczności użycia odpowiedniej ilości do cyrkulacji wody chłodzącej. Sterowanie przepływem umożliwia zapobieganie pogorszeniu jakości lub awariom sprzętu z powodu niewłaściwego chłodzenia.

Szybkie wykrycie spadku natężenia przepływu umożliwia natychmiastowe wykonanie konserwacji zapobiegawczej w celu uniknięcia niekorzystnego wpływu na produkcję lub sprzęt. Oznacza to, że kontrola przepływu za pomocą przepływomierza jest niezbędna. Przepływomierz z dwoma wyjściami umożliwia wyprowadzenie zarówno alarmu predykcyjnego, jak i alarmu głównego w celu prawidłowej konserwacji przed uszkodzeniem przyrządów lub sprzętu. Monitorowanie stanu filtrów i filtrów siatkowych jest również ważne przy wykrywaniu zatorów, które mogą ograniczać przepływ. W innych przypadkach wygięte lub zatkane rury mogą nie wykazywać zmiany ciśnienia, a jedynie spadek natężenia przepływu. Korzystanie z przepływomierza w połączeniu z czujnikiem ciśnienia umożliwia szybkie wykrywanie problemów w rurociągach w celu natychmiastowej reakcji.

Zakłady produkcyjne często używają argonu do spawania, azotu do zapobiegania utlenianiu i obróbki cieplnej oraz różnych innych zasobów, takich jak olej hydrauliczny i chłodziwo. Wykorzystanie przepływomierza do kontroli przepływu umożliwia wizualizację ilości zużywanych zasobów oraz oszczędzanie energii (co zmniejsza koszty).

Przepływomierze zdolne do jednoczesnego zarządzania chwilowymi i całkowitymi natężeniami przepływu mogą wykrywać nieprawidłowe przepływy. Urządzenia te mogą również gromadzić dane w celu określenia możliwych redukcji ilości zużycia w oparciu o zużycie na godzinę. Ponadto, jeśli przepływomierz nie ma ruchomych elementów wewnętrznych, można wyeliminować spadki ciśnienia spowodowane zatkaniem lub innymi problemami, przyczyniając się do większej oszczędności energii bez niepotrzebnego obciążenia pomp. Przepływomierze zaciskowe można również instalować bez konieczności przecinania rur, eliminując ryzyko wycieków cieczy i powietrza z powodu dodatkowych szwów rur.

Studium przypadku czujnika przepływu / miernika przepływu

Sprzęt wymagający zarządzania płynami (płyn chłodzący, płyn czyszczący)

Urządzenia wymagające zarządzania cieczą i monitorowania przepływu obejmują wtryskarki (kontrola przepływu chłodziwa w formie), maszyny do odlewania ciśnieniowego (kontrola przepływu chłodziwa i środka antyadhezyjnego), szlifierki i maszyny do cięcia (kontrola przepływu chłodziwa), systemy napylania katodowego (kontrola przepływu chłodziwa) oraz zgrzewarki punktowe (sterowanie przepływem chłodziwa). Zastosowanie odpowiedniego przepływomierza lub czujnika przepływu do zarządzania przepływem stabilizuje jakość produktu i zapobiega potencjalnym problemom ze sprzętem.

Sprzęt wymagający zarządzania płynami (olej, roztwory powłokowe, roztwory chemiczne itp.)

(Video) Czujnik przepływu cieczy, wody - 0.3-6L/min - przepływomierz YF-S401 | Elektrostory.pl

Ponieważ natężenia przepływu cieczy i zarządzanie procesami są ze sobą ściśle powiązane, przepływomierze i czujniki przepływu są również przydatne do kontrolowania przepływu cieczy innych niż chłodziwo i płyn czyszczący. Na przykład kontrola przepływu jest również konieczna w przypadku sprzętu do hartowania o wysokiej częstotliwości (kontrola przepływu płynu hartowniczego), sprzętu do docierania/polerowania/CMP (szlam), sprzętu dozującego (topnik, klej topliwy, tusz, smar, kleje, roztwory do malowania, powłoki środki antyadhezyjne, roztwory maskujące, środki antyadhezyjne itp.), prasy precyzyjne (smar itp.), mieszalniki dwuskładnikowe (płyny utwardzające i utwardzające, woda, farby drukarskie, chemikalia, emulsje, kleje itp.) , przecinarki (do sprawdzania ilości oleju tnącego itp.), betoniarki i urządzenia produkcyjne (mieszanie objętości wody z materiałami) oraz urządzenia do neutralizacji spalin (roztwory wodne i chemiczne stosowane podczas oddymiania).

Urządzenia wymagające kontroli przepływu gazów (azot, tlen, powietrze itp.)

Przepływomierze i czujniki przepływu znajdują zastosowanie w procesach i maszynach wymagającychkontrola przepływu gazówjak azot, tlen i powietrze. Obejmuje to piece przepływowe (sterowanie przepływem azotu (N2) w celu zapobiegania utlenianiu), piece hartownicze (sterowanie dostarczaniem azotu (N2) w celu zapobiegania utlenianiu), przenośniki elementów wiórowych (do sprawdzania przepływu powietrza podczas wchłaniania elementów wiórowych), pakiety elementów elektronicznych (zarządzanie zamkniętymi gaz (azot) zapobiegający utlenianiu), jonizatory (kontrola przepływu powietrza czyszczącego) oraz roboty malarskie (zarządzanie farbą (ciecz) i powietrzem (gaz).

Często zadawane pytania dotyczące czujników przepływu / przepływomierzy

Pęcherzyki powietrza mogą dostać się do rury wraz z cieczą lub mogą powstać w rurze z powodu zanieczyszczeń lub innych czynników. Pęcherzyki mogą powodować powstawanie wirów Karmana w przepływomierzach wirowych, a propagacja fal ultradźwiękowych może być blokowana w konwencjonalnych przepływomierzach ultradźwiękowych, powodując nieprawidłowe działanie przepływomierza. Ogólnie rzecz biorąc, przepływomierzem, który mierzy metodą Coriolisa, można mierzyć natężenia przepływu bez wpływu pęcherzyków powietrza. W ostatnich latach przepływomierze fal ultradźwiękowych zaczęły również wykorzystywać silniejsze sygnały ultradźwiękowe, aby zapewnić odpowiednią propagację sygnału, nawet jeśli generowane są pęcherzyki. Niektóre przepływomierze ultradźwiękowe są również w stanie niwelować wpływ pęcherzyków powietrza lub generować alarm w przypadku wykrycia pęcherzyków powietrza.

W przypadku przepływomierzy, które wykorzystują standardową elektrodę zwilżoną, osady izolacyjne wewnątrz rury mogą uniemożliwić pomiar. Konwencjonalne przepływomierze elektromagnetyczne są również podatne na takie problemy. Przepływomierze wykorzystujące detekcję pojemnościową z elektrodami na zewnątrz rury skutecznie zapobiegają tego rodzaju niekorzystnym skutkom. W pełni penetrujące przepływomierze elektromagnetyczne wykrywają ciecz z zewnątrz rury, co pozwala na stabilną detekcję, nawet jeśli rura jest pokryta osadami izolacyjnymi. Naturalnie mocno zanieczyszczone rury będą wymagały czyszczenia lub innej konserwacji ze względu na potencjalne negatywne skutki dla sprzętu.

Skutki częstego zginania, rozgałęziania lub zmian średnicy mogą powodować nierówną prędkość przepływu cieczy. Może to spowodować znaczne błędy pomiarowe. Aby zapewnić równomierny rozkład prędkości, po stronie wlotowej przepływomierza lub czujnika przepływu musi być zapewniony prosty odcinek o wystarczającej długości. Ten prosty odcinek powinien być co najmniej 5 razy dłuższy niż średnica ścieżki przepływu lub 20 razy dłuższy, jeśli występują silne odchylenia lub prądy wirowe. Jeśli nadal występują znaczące błędy pomiarowe, rozważ zainstalowanie zaworu lub otworu.

Gdy ciecz przepływa przez rurociągi, zawory są otwierane/zamykane, a podczas pracy podłączonych pomp i innych urządzeń mogą generować się wibracje. Takie wibracje i inne dźwięki mogą powodować błędy pomiarowe. Urządzenia typu wirowego Karmana i urządzenia wykorzystujące metodę Coriolisa są często narażone na wibracje i mogą powodować nieprawidłowe pomiary. Urządzenia elektromagnetyczne i ultradźwiękowe są jednak praktycznie odporne na wibracje. W szczególności przepływomierze ultradźwiękowe, które są w stanie nadawać i odbierać fale ultradźwiękowe o wysokich częstotliwościach, są mniej podatne na wibracje i hałas, aby zapewnić stabilny pomiar przepływu.

KliknijTutajaby przejść do witryny wyboru przepływomierza. Wprowadź swoje dane, a ekspert produktowy prześle Ci listę zalecanych części.

Czujniki przepływu / Przepływomierze (18)

Poznaj podstawowe informacje, takie jak zasady stosowane w różnych typach przepływomierzy — w tym elektromagnetycznych, metodą Coriolisa i urządzeniach ultradźwiękowych — wraz ze środkami zapobiegającymi problemom z orurowaniem i pomiarami. Ta witryna zawiera wiele wskazówek dotyczących inteligentnego zarządzania przepływem.

Więcej szczegółów

 • WPROWADZENIE DO PRZEPŁYWOMIERZY
 • ŹRÓDŁA PROBLEMÓW DLA PRZEPŁYWOMIERZY
 • SPADEK CIŚNIENIA
 • TECHNIKI RUROCIĄGÓW
(Video) Przepływomierz Ultradźwiękowy – zasada działania

FAQs

Jak działa czujnik przepływu? ›

Czujnik przepływu wody składa się z miedzianego korpusu, wirnika wodnego i czujnika Halla. Gdy woda przepływa przez wirnik, wirnik jest wprawiany w ruch. Jego prędkość zmienia się wraz z różnym natężeniem przepływu. Czujnik Halla wysyła odpowiedni sygnał impulsowy.

Za co odpowiedzialny jest przepływomierz? ›

Podstawowym zadaniem przepływomierza jest dostarczanie informacji o przepływie powietrza do sterownika silnika. Ze względu na budowę wyróżnia się między innymi przepływomierze klapkowe nazywane też objętościowymi.

Co to jest przepływomierz powietrza w samochodzie? ›

Przepływomierz to element układu dolotowego. Zadaniem przepływomierza jest pomiar ilości powietrza trafiającego do komory spalania. Dzięki tej informacji komputer pokładowy może dobrać odpowiednią dawkę paliwa. Otwierając pedałem gazu przepustnicę, regulujemy ilość powietrza wpadającego do silnika.

Jak sprawdzić czy przepływomierz jest uszkodzony? ›

Sprawdzenie przepływomierza jest możliwe również poprzez obserwowanie wskazań na komputerze pokładowym. Może on bowiem wyświetlać informacje na temat uszkodzenia tego elementu. Odpowiadają za to konkretne kontrolki, różne dla każdego modelu pojazdu. Dobrym sposobem jest również skorzystanie z miernika.

Jakie są rodzaje przepływomierzy? ›

Rodzaje przepływomierzy do pomiaru cieczy i gazów
 • Przepływomierze mechaniczne.
 • Przepływomierze ultradźwiękowe, falowe i optyczne.
 • Przepływomierze elektromagnetyczne.

Jakie są objawy uszkodzonego przepływomierza powietrza? ›

Jakieobjawy uszkodzonego przepływomierza? Uszkodzony przepływomierz wiąże się m.in. z wysokim spalaniem, nieprzyjemnymi wibracjami silnika, które przechodzą na cały pojazd, a także utratą mocy podczas przyspieszania. Ponadto można zaobserwować też szarpanie na biegu jałowym i wysokich obrotach.

Co się psuje w przepływomierzu? ›

Co się psuje i jak to zauważyć? Zdaniem fachowców, najczęstszą przyczyną uszkodzeń przepływomierzy są różnego rodzaju zanieczyszczenia zasysane wraz z powietrzem do ich wnętrza i osadzające się na czujnikach.

Czy przepływomierz ma wpływ na odpalanie samochodu? ›

W zaniedbanych autach przepływomierz psuje się wcześniej

km ryzyko, że nie działa on już prawidłowo, jest bardzo duże. Jeśli czujnik przestanie mierzyć dokładnie ilość opływającego go powietrza, sterownik na podstawie błędnych odczytów będzie wyliczał niewłaściwe dawki wtryskiwanego paliwa, a to zakłóci pracę silnika.

Czy przepływomierz ma wpływ na moc silnika? ›

Uszkodzenie przepływomierza wiąże się najczęściej z utratą mocy poprzez zubożenie lub wzbogacenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Tej oznaki nie wolno lekceważyć, ponieważ spadek mocy następuje najczęściej pod obciążeniem, czyli w górnym zakresie obrotów.

Czy przepustnica to to samo co przepływomierz? ›

Przepływomierze, a określając bardziej fachowo mierniki (czujniki) masy zasysanego powietrza przez silnik, montuje się pomiędzy przepustnicą a filtrem powietrza. Budowa tych urządzeń jest stosunkowo prosta, bowiem ich zasadniczym elementem jest podgrzany elektrycznie drut lub płytka przewodząca.

Czy da się naprawić przepływomierz powietrza? ›

W sytuacjach awaryjnych, w których nie mamy już nic do stracenia, warto spróbować podjąć się próby samodzielnej naprawy przepływomierza.

Jak wyczyścić czujnik przepływu powietrza? ›

Biorąc pod uwagę łatwo dostępne środki, wykorzystać można w tym celu benzynę ekstrakcyjną, alkohol izopropylowy, czy spirytus o wysokiej czystości. Najlepszym wyjściem będzie jednak zakup jednego ze specjalnych preparatów przeznaczonych do usuwania zanieczyszczeń z przepływomierzy.

Co trzeba zrobić po wymianie przepływomierza? ›

Po wymianie czujnika zamontuj kompletny zespół przepływomierza w samochodzie.
 1. Za pomocą klucza z odpowiednią nasadką odkręć śruby mocujące wlot powietrza. ...
 2. Ostrożnie wymontuj zespół filtra powietrza i umieść go na czystej powierzchni roboczej.
Mar 8, 2016

Ile kosztuje wymiana przepływomierza? ›

Średni koszt usługi Wymiana przepływomierza - czujnika masy powietrza to 109 PLN.

Czy warto czyścić przepływomierz? ›

Właśnie dlatego należy czyścić przepływomierz systematycznie przy każdym przeglądzie lub po stwierdzeniu nieprawidłowości w pracy silnika. Czysty przepływomierz powietrza zapewnia łatwe uruchamianie silnika, lepszą dynamikę mniejsze zużycie paliwa oraz właściwe działanie automatycznych skrzyń biegów.

Jak ominąć przepływomierz powietrza? ›

Zastosować metodę chipa z allegro, ale z głową. Oporność przepływki waha się pomiędzy 1500, a 2500 ohmów. Więc trzeba zakupić rezystor, sądzę, że środkowej wartości 2000ohm i wpiąć w styki 1 i 2.

W jaki sposób mierzy się prędkość przepływu? ›

współczesnych metod pomiaru przepływu wyróżnia się trzy podstawowe grupy metod: ultradźwiękową, optyczną i elektroma- gnetyczną. Wszystkie te metody należą do grupy metod prędkość – powierzchnia.

Jak sprawdzić wtyczkę przepływomierza? ›

Kolejny sposób, by sprawdzić przepływomierz, to pomiar multimetrem. Wymaga to znajomości schematu pinów oraz wiedzy na temat rezystancji oraz napięcia wyjściowego i wejściowego dla danego modelu. Napięcie zasilające mierzy się przy włączonym zapłonie i powinno mieścić się w zakresie 7,5-14 V.

Jak długo wytrzymuje przepływomierz powietrza? ›

Jednym z najbardziej podatnych na uszkodzenie elementów jest przepływomierz. Niewielki sensor znajduje się tuż za filtrem powietrza. W prawidłowo eksploatowanym pojeździe wytrzymuje przynajmniej 150 tysięcy kilometrów.

Czy nowy przepływomierz musi się adoptować? ›

Konieczne może być jeszcze skasowanie z pamięci komputera silnika kodów błędów, aby nowy element mógł działać prawidłowo. Oprócz tego w niektórych samochodach zalecana jest adaptacja przepływomierza. W każdym aucie proces ten zwykle wygląda nieco inaczej.

Czy przepływomierz ma wpływ na turbinę? ›

Nie da się dobrze ocenić przepływomierza jak turbo nie pompuje. Gdy ciśnienie będzie ok to przepływ wzrośnie. I może się okazać że przepływka jest sprawna. Walnięta przepływka pewnie może spowodować laga.

Jakie powinny być wskazania przepływomierza? ›

Właściwa wartość to 0-5V, 0-12.000 Hz. Sprawdzić przewody pomiędzy zdemontowanym złączem sterownika, a złączem czujnika. Właściwa wartość oporności to około 0 omów.

Czym wyczyścić przepływomierz forum? ›

Zasadniczo najlepiej zastosować dedykowany do tego preparat do czyszczenia przepływomierza. Możliwe jest również czyszczenie przepływomierza zmywaczem do hamulców lub środkiem do czyszczenia styków elektrycznych tzw. contact cleaner.

Jak sprawdzić czujnik MAF? ›

Pomiar napięcia sygnału służy głównie do sprawdzenia podstawowych funkcji czujnika MAF. W przypadku sensorów z analogowymi sygnałami napięciowymi należy podłączyć woltomierz lub oscyloskop do styku napięcia sygnału i masy sygnału.

Czy przepływomierz jest potrzebny? ›

Przepływomierz znajduje się najczęściej tuż za filtrem powietrza w przewodzie doprowadzającym powietrze wprost do silnika. Służy on do pomiaru powietrza wlatującego wprost do silnika. Cykl pomiarowy jest niezbędny do ustalenia odpowiedniej mieszanki powietrzno-paliwowej w silniku.

Jak dobrać przepływomierz? ›

W przypadku rotametrów metalowych, przepływomierzy tarczowych oraz tłokowych sygnalizatorów przepływu, konieczne jest podanie kierunku przepływu medium. W przypadku przepływomierzy elektromagnetycznych, zarówno serii FLOMID (in-line) jak i FLOMAT (zanurzeniowy), powinieneś znać również przewodność cieczy.

Czy przepływomierz mierzy temperaturę? ›

Warto podkreślić, że przepływomierze masowe wyposażone są w termistor, który mierzy temperaturę powietrza. Dzięki temu możliwe staje się określenie wpływu tej temperatury na wspomniany drut.

Jakie powinno być napiecie przepływomierza? ›

Przepływomierz powietrza mierzy napięcia od ok. 1,0 do 4,4 V pomiędzy biegiem jałowym i całkowitym otwarciem przepustnicy. Zwiększyć maksymalnie obroty za pomocą pedału gazu. Musi zostać osiągnięte napięcie sygnału pomiędzy 3,8 a 4,4 V.

Czy można jeździć z uszkodzonym przepływomierzem? ›

nie powinno sie. auto wtedy przyjmuje wartosc zastepcza zamiast prawdziwych danych.

Jakie są objawy uszkodzenia przepustnicy? ›

Objawy, jakie mogą jej towarzyszyć to zwykle nierówna praca silnika na biegu jałowym lub jego niekontrolowane gaśnięcie. Inną oznaką problemów z przepustnicą jest też opóźniona reakcja na gaz, szarpanie w trakcie przyspieszania oraz zwiększone zużycie paliwa.

Jak długo trwa adaptacja przepustnicy? ›

Można będzie również usłyszeć pracę przepustnicy i zauważyć jak zmieniają się pewne wartości wyświetlane przez program VAG-COM. System należy pozostawić w nastawach podstawowych przez około 30 sekund, po czym ponownie kliknąć: [ON/OFF/Dalej] wyłączając w ten sposób Nastawy podstawowe.

Jak sprawdzić czy przepływomierz jest uszkodzony 1.9 TDI? ›

Test polega na ustawieniu przez sterownik 1400 obr/min i cyklicznym otwieraniu i zamykaniu zaworu EGR (co 10 sekund) przez wysterowanie elektrozaworu N18 impulsami elektrycznymi o wypełnieniu 19,9% (zawór zamknięty) i 64,5% (zawór otwarty).

Co to jest MAF w samochodzie? ›

Masowy czujnik przepływu powietrza – znany również jako czujnik MAF, miernik masy powietrza lub przepływomierz masowy – jest instalowany między filtrem powietrza a przepustnicą i mierzy ilość powietrza dostarczanego do cylindrów silnika.

Jak sprawdzić przepływomierz forum? ›

jak chcesz sprawdzić przepływkę, to albo włóż drugą, albo zrób to jak należy, zasadź na flowbencha i sprawdź całą charakterystykę - przepływka nieraz potrafi przekłamywać w dość wąskim zakresie. i nie, nie wystarczy to do wykluczenia przepływomierza, bo może być jeszcze kilka innych czujników winnych...

Jak działa przepływomierz ultradźwiękowy? ›

Działanie urządzenia polega na wysyłaniu i odbieraniu impulsów ultradźwiękowych przez parę sond oraz badaniu różnicy czasu przejścia sygnału. Katronic używa sond montowanych na zewnątrz rurociągu. Sondy generują impulsy, które przechodzą przez ściankę rurociągu.

Jak działa MAF? ›

System MAF mierzy powietrze unikalną metodą. Robi to poprzez określenie ilości prądu potrzebnego do utrzymania nagrzanego drutu. Na podstawie zmian w natężeniu prądu przepływającego przez drut czujnik jest w stanie “oszacować” ilość powietrza wpadającego do komory spalania.

Jak sprawdzić przepływomierz multimetrem? ›

Kolejny sposób, by sprawdzić przepływomierz, to pomiar multimetrem. Wymaga to znajomości schematu pinów oraz wiedzy na temat rezystancji oraz napięcia wyjściowego i wejściowego dla danego modelu. Napięcie zasilające mierzy się przy włączonym zapłonie i powinno mieścić się w zakresie 7,5-14 V.

Jak działa przepływomierz Coriolisa? ›

Zasada pomiaru przepływu metodą Coriolisa

Powstająca w wyniku oscylacji (drgań) siła bezwładnośći Coriolisa ma inny kierunek działania w części dolotowej i wylotowej rury pomiarowej, co sprawia, że powstaje różnica faz, proporcjonalna do strumienia masy płynu przepływającego przez rurę bądź rury pomiarowe.

Videos

1. Ultrasonic Flow Meter Explained | Working Principles
(RealPars)
2. Przepływomierz powietrza - objawy i przyczyny awarii FAKTY I MITY
(Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam)
3. How Flow Meters Work
(RealPars)
4. Basic Sensor Training - Flow Sensors
(Bürkert Fluid Control Systems)
5. Kontrola analogowych czujników przepływu masowego powietrza - Motorservice Group
(Motorservice Group)
6. JAK I CZYM WYCZYŚCIĆ PRZEPŁYWOMIERZ ? /BRUDNY MAF MOŻE ZABRAĆ KONIKI
(Garażowe Hobby)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Lilliana Bartoletti

Last Updated: 09/21/2023

Views: 5451

Rating: 4.2 / 5 (73 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lilliana Bartoletti

Birthday: 1999-11-18

Address: 58866 Tricia Spurs, North Melvinberg, HI 91346-3774

Phone: +50616620367928

Job: Real-Estate Liaison

Hobby: Graffiti, Astronomy, Handball, Magic, Origami, Fashion, Foreign language learning

Introduction: My name is Lilliana Bartoletti, I am a adventurous, pleasant, shiny, beautiful, handsome, zealous, tasty person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.